login as:
password:


 
Conference Program [print] [?]

time format: [24 hours] [12 hours AM/PM]

Monday, July 27th 2009

(08:00 - 12:00) Registration  
TC Info 1.a (09:00 - 11:30) Teacher's Course - Informática na Educação fundamental com Pandorga GNU/Linux e Software Livre  Lab 3
  Prof. Rainer Krüger - RKrüger Tecnologia da Informação
TC Prat 1.a (09:00 - 11:30) Teacher's Course - Práticas Pedagógicas para Ciberinfância  Lab 2
  Prof. Patricia Behar - PGIE/UFRGS
90 (09:30 - 10:00) Coffee / Tea Break  
TC Eduq 1.a (09:45 - 12:45) Teacher's Course - Eduquito: AVA com ferramentas acessíveis para Inclusão Digital  Lab 1
  Profª. Lucila Santarosa - PGIE/UFRGS, Prof. Lourenço Basso - PGIE/UFRGS, Prof. Jean Cheiran - PGIE/UFRGS, Profª. Soraya Hossain - PGIE/UFRGS
05 (10:00 - 11:00) Conference Opening chair: Rosa Vicari  Aud. 7
(11:00 - 11:30) Keynote - Prof. Bernard Cornu  Aud 7
(11:30 - 11:45) Speeches - OI FUTURO  Aud 7
(11:45 - 12:45) Positivo Informática  Aud 1
  Title: Escola do Século XXI: um conjunto de soluções que prepara os alunos para os desafios do presente.
INNO 1.1 (11:45 - 12:45) Innovation and creativity in schools 1.1 chair: Pieter Hogenbirk  Aud 2
    17 Deller Ferreira (BR), Gilberto Lacerda: Online Discourse Analysis in Collaborative Ill-structured Problem Solving for Innovation
Presenter: Ferreira, Deller
    160 Vinícius Kern (BR), Luciana Saraiva, Eugênio Braz: Emergo: Academic Performance Assessment and Planning with a Data Mart
Presenter: Kern, Vinícius
    132 Dennis Harper (US): Malaysian Student Technology Leaders - A nationwide effort to prespare students to support technology
Presenter: Harper, Dennis
    113 teresa castro (PT): When the keys speak, the words stay silent... - the use of mobile phones and Messenger service by children of 5th and 6th grade in the district of Braga (North of Portugal)
Presenter: castro, teresa
TC Info 1.b (11:45 - 13:00) Teacher's Course - Informática na Educação fundamental com Pandorga GNU/Linux e Software Livre  Lab 3
  Prof. Rainer Krüger - RKrüger Tecnologia da Informação
TC Prat 1.b (11:45 - 13:00) Teacher's Course - Práticas Pedagógicas para Ciberinfância  Lab 2
  Prof. Patricia Behar - PGIE/UFRGS
TEACH 1.1 (11:45 - 12:45) Teachers - teaching and the role of teachers 1.1 chair: Ivan Kalas  Aud 4
    70 ANDRÉ LUÍS DUARTE (BR), SANDRA DUARTE: Computer Science Teacher Training - The Computer Science Degree at an University in the “Baixada Fluminense”
Presenter: DUARTE, ANDRÉ LUÍS
    173 Bernardo Kipnis (BR), Marcus Vinicius Goulart: Autonomy as a basic reference for the new role of teachers in education - The software “Author”
Presenter: Kipnis, Bernardo
    9 Graham Morley (GB): International Implications from Teachers’ Experiences in the England - How to Assist Teachers in Keeping Pace with ICT
Presenter: Morley, Graham
    67 Lars Ingesman (DK), Leo Højsholt-Poulsen: The European Pedagogical ICT Licence Facilitator - training and key competences
Presenter: Højsholt-Poulsen, Leo
TEACH PANEL (11:45 - 12:45) PANEL: Effective Blended Learning Practices chair: Elizabeth Stacey  Aud 6
    283 Elizabeth Stacey (AU), Philippa Gerbic: Effective Blended Learning Practices - Evidence-Based Perspectives in ICT-Facilitated Education.
Presenter: Stacey, Elizabeth
WS 1.2 (11:45 - 12:45) Workshop 1.2  Lab 4
    156 Rita Freudenberg (DE), Kathleen Harness, Kim Rose, Marta Voelcker: Let the ball drop - with Etoys
Presenter: Freudenberg, Rita
WS 1.3 (11:45 - 12:45) Workshop 1.3  Aud 3
    281 Maria Cristina Biazus (BR): WORKSHOP on PROJECT APRENDI: a Pedagogical Proposal on Media Education
Presenter: Biazus, Maria Cristina
WS 1.4 (11:45 - 12:45) Workshop 1.4  Aud 7
    161 Valentina Dagiene (LT), Gerald Futschek: Bebras contest on informatics and computer literacy - A contest for all secondary school students to be more interested in Informatics and ICT concepts
Presenter: Dagiene, Valentina
(12:45 - 13:45) Lunch  
AGORA 1 (13:45 - 15:15) Introduction to the AGORA Initiative on LLL. Part 1 chair: Jan Wibe  Aud 6
  1. General introduction, by Jan Wibe. History, Products and Events. 2. The concept of Ateliers and Studios. Johannes Magenheim. 3. IFIP Seoul 2.0 model, by Raymond Morel.
DEC 1.1 (13:45 - 15:15) Decision Making Strategies/Policy 1.1 chair: Monique Grandbastien  Aud 4
    253 Magalí Teresinha Longhi (BR), Patricia Alejandra Behar, Magda Bercht: AnimA-K: recognizing student’s mood during the learning process
Presenter: Longhi, Magalí Teresinha
    185 Yih-Shyuan Chen (TW), Ian Selwood: Implementing and Sustaining Educational Change and ICT - A Case Study of a Taiwanese Primary School
Presenter: Chen, Yih-Shyuan
    287 Ana Isabel Sacristan (MX), Teresa Rojano: The Mexican National Programs on Teaching Mathematics and Science with Technology - The legacy of a decade of experiences of transformation of school practices and interactions
Presenter: Sacristan, Ana Isabel
DIG 1.1 (13:45 - 15:15) Digital Solidarity 1.1 chair: Mikko Ruohonen  Aud 3
    45 Alan Strickley (GB): A gateway to educational services: the challenge of parental engagement through web-enabled channels.
Presenter: Strickley, Alan
    164 Maria Rosangela Bez (BR), Liliana Maria Passerino: Applying Alternative and Augmentative Communication to an inclusive group
Presenter: Passerino, Liliana Maria
    75 Márcia Barros de Sales (BR), Ricardo Silveira, André Barros de Sales, Lúcia Hisako Takase Gonçalves: Designing learning material for Digital Inclusion to elderly People
Presenter: Barros de Sales, André
INFO 1.1 (13:45 - 15:15) Informatics, Programming and Problemsolving 1.1 chair: Anna Kristjansdottir  Aud 1
    7 Rainer Knauf (DE), Yoshitaka Sakurai, Setsuo Tsuruta: Knowledge Engineering Technologies for Learning Processes
Presenter: Knauf, Rainer
    15 Ana Carolina Bertoletti De Marchi (BR), Márcia Cristina Moraes, Cristiane Durigon Testa: CV-Muzar using Multiagent System for groups formation
Presenter: De Marchi, Ana Carolina
    35 Demetrio Ovalle (CO), Jovani Jiménez, Julian Moreno: A Group Conformation Method using TQD Test as a support for Collaborative Learning Strategies Development
Presenter: Ovalle, Demetrio
INNO 1.2 (13:45 - 15:15) Innovation and creativity in schools 1.2 chair: Raul Wazlawick  Aud 2
    18 Stefan Freischlad (DE), Sigrid Schubert: Informatics to Foster Scientific Culture
Presenter: Schubert, Sigrid
    28 Betina von Staa (BR), Loureni Reis, Matilde Scandola: The Impact of the Multi-sensory Program Alfabeto on the Development of Literacy Skills of Third Stage Pre-School Children
Presenter: von Staa, Betina
    30 Maria Victoria Eyharabide (AR), Isabela Gasparini, Silvia Schiaffino, Marcelo Pimenta, Analia Amandi: Personalized e-learning environments: considering students’ contexts
Presenter: Eyharabide, Maria Victoria
MEC / NASA's Workshop 1 (13:45 - 15:00) Dr. Claudio Fernando André (MEC-BR)  Aud 7
  Title: "Scientific and Technological Education in Brazil: Progresses and Challenges for 21st Century"
TC Elab 1.a (14:00 - 15:15) Teacher's Course - Elaborando Materiais Educacionais para a Web  Lab 3
  Prof. Eliseo Reategui - PPGIE/UFRGS
TC Apre 1.a (14:00 - 15:15) Teacher's Course - O USO DA INFORMÁTICA EM SALA DE AULA: A APRENDIZAGEM FACILITADA  Lab 4
  Prof. Rute Favero
MEC / NASA's Workshop (15:00 - 15:15) MEC's Workshop - Coffee / Tea Break  
(15:15 - 15:30) Coffee / Tea Break  
MEC / NASA's Workshop 2 (15:15 - 18:00) MEC / NASA's Workshop 2  Aud 7
  Title: "NASA Educational Technology @ a Glance and The Space Weather Action Center - SWAC"
Presenter:
Norma Teresinha Oliveira Reis (MEC)
Claudio Fernando André (MEC)
Troy Cline (NASA)
Marcos Cesar Pontes (Astronauta Brasileiro)
Timothy Eastman (NASA)
Robert Gabrys (NASA)
Louis Mayo (NASA)
James Thieman (NASA)
Robert Starr (NASA)
Margareth Maher (NASA)
AGORA 2 (15:30 - 17:00) Introduction to the AGORA Initiative on LLL. Part 2 chair: Johannes Magenheim  Aud 6
  1. Pedagogial introduction by Sindre Røsvik 2. Key competencies for Lifelong Learning by Barbara Kedzierska.
DIG 1.2 (15:30 - 17:30) Digital Solidarity 1.2 chair: Bent Andresen  Aud 3
    188 Wesley Breda (BR), Daniel Caon, Patrick Brito, Orivaldo Tavares, Crediné Meneses, Luis Coradine, Fábio Albuquerque: SOTAC: A Software for Knowledge-Based Automatic Translation - Applicability as a pedagogical supporting tool for auditory deficient
Presenter: Tavares, Orivaldo
    245 Mauro Oliveira (BR), Márcia Tonieto, Joviniano Fautino Junior, Cesar Olavo de Moura Filho: Pirambu Digital, a Social Inclusion Project using Information Technology
Presenter: de Moura Filho, César Olavo
    72 Marcia Barros de Sales (BR), Ricardo Silveira, André Barros de Sales, Rita de Cássia Guarezi: Learning by Peers: an Alternative Learning Model for Digital Inclusion of Elderly People
Presenter: Barros de Sales, André
    48 Roberto Rabello (BR), Liliana Maria Passerino, Rosa Vicari: Dia-log: a tool to identify communication deficits in synchronous environments
Presenter: Rabello, Roberto
INFO 1.2 (15:30 - 16:30) Informatics, Programming and Problemsolving 1.2 chair: J. Barrie Thompson  Aud 1
    24 Márcia Cristina Moraes (BR), Milene Silveira: Design Guidelines for Animated Pedagogical Agents
Presenter: Moraes, Márcia Cristina
    25 Francisco Javier Arias Sanchez (CO), Demetrio Arturo Ovalle Carranza, Julian Moreno Cadavid: Integration Model of E-Learning based on Pedagogical Software Agents and Collaborative Learning Environments - Integration Model of E-Learning based on Pedagogical Software Agents and Collaborative Learning Environments
Presenter: Arias Sanchez, Francisco Javier
INNO 1.3.1 (15:30 - 17:00) Innovation and creativity in schools 1.3.1 chair: Mike Kendall  Aud 2
    19 Peer Stechert (DE), Sigrid Schubert, Christian Kollee: Classroom Practice Project "UNIS - Understanding of Informatics Systems"
Presenter: Stechert, Peer
    44 Andrew Fluck (AU): Towards Transformation: eExaminations for ICT-enabled learning outcomes
Presenter: Fluck, Andrew
    215 Maria Lucia Pozzatti Flôres (BR), Ana Marli Bulegon, Carlos Emílio Padilla Severo, Eunice Maria Mussoi, José Valdeni de Lima: DESIGN OF PEDAGOGICAL MATERIAL WITH HYPERDOCUMENTS TECHNOLOGIES - DESIGN OF PEDAGOGICAL MATERIAL WITH HYPERDOCUMENTS TECHNOLOGIES
Presenter: Padilla Severo, Carlos Emílio
TC Elab 1.b (15:30 - 18:00) Teacher's Course - Elaborando Materiais Educacionais para a Web  Lab 3
  Prof. Eliseo Reategui - PPGIE/UFRGS
TC Apre 1.b (15:30 - 18:00) Teacher's Course - O USO DA INFORMÁTICA EM SALA DE AULA: A APRENDIZAGEM FACILITADA  Lab 4
  Prof. Rute Favero
TEACH 1.2 (15:30 - 17:00) Teachers - teaching and the role of teachers 1.2 chair: Tomás Ó Briain  Aud 4
    16 Patricia Alejandra Behar (BR), Liliana Maria Passerino, Ana Paula Frozi de Castro e Souza, Cristiani de Oliveira Dias, Ketia Kelen Araujo da Silva: A study on pedagogical requirements for multi-platform learning objects
Presenter: Behar, Patricia Alejandra
    43 Ana A. Carvalho (PT), Cristina Aguiar, Henrique Santos, Lia Oliveira, Aldina Marques, Romana Maciel: Podcasts in higher education: students' and lecturers' perspectives
Presenter: Carvalho, Ana A.
    184 Maureen Haldane (GB): Transformative Personal Development - Helping teachers to thrive on discontinuous change
Presenter: Haldane, Maureen Haldane
(16:00 - 18:00) Keynote - MSc Troy Cline (NASA -US) chair: Rosa Vicari  Aud 7
  MEC's Workshop - Title: "Action Centers for Engaged Learning"
INFO 1.1 PANEL (16:30 - 17:30) INFORMATICS, PROGRAMMING AND PROBLEMSOLVING chair: Bert Zwaneveld  
    34 Natasa Ggrgurina (NL), Bert Zwaneveld: aims of computer science in secondary education - learning to push buttons, preparing students for a subsequent study in computer science education or learning what every citizen should know what is behind the buttons?
Presenter: Zwaneveld, Bert
Poster Session (17:00 - 19:00) Poster Session  Coffe Break Area
    1 Silvana Caglieri (AR): To learn organic chemistry through the computer
Presenter: Caglieri, Silvana
    59 Grassiane Rosa da Silva (BR), Júlia Silva, Anita Fernandes: Discussions on the development and the display of learning objects that use standards
Presenter: Silva, Júlia
    105 Fernanda dos Santos Nogueira de Góes (BR), Luciana Mara Monti Fonseca, Maria Celia Barcellos Dalri, Carlos Alberto Seixas, Carmen Gracinda Silvan Scochi, Maria Cândida Carvalho Furtado, Leite Adriana Moraes Leite, Canini Rita Marin da Silva Canini: Development and validation of software for teaching nursing diagnoses applied to preterm newborns
Presenter: Mara Monti Fonseca, Luciana
    107 Boyka Gradinarova (BG): Improving of E-learning by Combining Virtual Environment and Integrated Development Environment
Presenter: Gradinarova, Boyka
    171 Maria de Fatima Prado Lima (BR), Daniel Battistelo: DocsLab: A Tool that Integrates Google Docs with Forum and Task Lists
Presenter: Prado Lima, Maria de Fatima
    233 Carlos Severo (BR), Liliana Passerino, José Valdeni de Lima: E-mediation: a proposal of a miner tool for virtual learning environment
Presenter: Severo, Carlos
    243 Becky Sue Parton (US), Robert Hancock: Empowering Students Requiring Note-takers: An Innovative Assistive Technology Approach
Presenter: Parton, Becky Sue
    250 Laurete Zanol Sauer (BR), Isolda Giani de Lima, Vanderlei Carbonara: The implementation of blended learning courses at the University of Caxias do Sul: challenges and prospects
Presenter: Giani de Lima, Isolda
    251 Arno Rieder (BR), Quelen Gianezini: Notes about Teaching Course on Computer Science and its Historic Perspective: - Unemat´s Case
Presenter: Rieder, Arno
    269 Jeanne Dobgenski (BR), Marcelo Cicogna, Adriano Thomaz: Study about Open Journal System adaptation to manage a Scientific Initiation Program
Presenter: Dobgenski, Jeanne
    279 Michele Schwertner (BR), Tatiana Carvalho: TEACHING ENGLISH AS A FOREIGN LANGUAGE TO ‘MULTIMEDIA’ YOUNG LEARNERS: - WHAT IMPACTS DOES IT HAVE IN TEACHING?
Presenter: Schwertner, Michele
    288 Livia Aceto (BR), Ricardo Ribeiro, Laerte Sodré Jr., Jane Hetem, Vera Jatenco-Pereira, Ramachrisna Teixeira: Telescopes and Computers in brazilian schools
Presenter: Ribeiro, Ricardo
(19:00 - 20:00) Cultural Activity  Principal Hall - Pavilion A
  Brazilian Popular Music - Expresso 25 Concert

Tuesday, July 28th 2009

(09:00 - 10:00) Keynote - PhD Helder Coelho chair: Sindre Røsvik  Aud 7
  Title: Teaching AI courses with Learning in mind
LAD 1 (09:00 - 10:00) Latin-American Day  Aud 5
  The goal is to present a lecture showing the Bologna process (also known as Bologna accords) and its application to Computer Science Programs. The purpose of the lecture is to introduce the concepts to the participants allowing a productive panel during the afternoon. Presenter: Philippe Navaux (UFRGS)
TC Eduq 2.a (09:00 - 11:30) Teacher's Course - Eduquito: AVA com ferramentas acessíveis para Inclusão Digital  Lab 1
  Profª. Lucila Santarosa - PGIE/UFRGS, Prof. Lourenço Basso - PGIE/UFRGS, Prof. Jean Cheiran - PGIE/UFRGS, Profª. Soraya Hossain - PGIE/UFRGS
TC Imag 1.a (09:00 - 11:30) Teacher's Course - A imagem digital online como meio de aprendizagens: projeto Aprendi  Lab 4
  Profª. Maria Cristina V. Biazus - PGIE/UFRGS
TC Info 2.a (09:00 - 11:30) Teacher's Course - Informática na Educação fundamental com Pandorga GNU/Linux e Software Livre  Lab 3
  Prof. Rainer Krüger - RKrüger Tecnologia da Informação
TC Prat 2.a (09:00 - 11:30) Teacher's Course - Práticas Pedagógicas para Ciberinfância  Lab 2
  Prof. Patricia Behar - PGIE/UFRGS
(10:00 - 11:30) GSwERC's Workshop  Aud 7
  GSwERC's Workshop: JohnBarrie Thompson - Presenter: Thompson, JohnBarrie
AGORA 3 (10:00 - 12:45) Case studies on studios in Lifelong Learning. chair: Barbara Kedzierska  Aud 6
  The following studios will be presented: A: From Computer Science Department, Indian Institute for Technology, New Delhi. Presentation: IT Curriculum Development in the Current Chaotic State of Technology. Presenter: Prof Rattan K Datta. Presentation: Life Long Learning through Dynamic Curriculum and its implementation in AGORA Studio at MERIT, New Delhi. Presenters: Bhupindar Singh and Puneet Gautam, B: From Department of Management Studies, Indian Institute for Technology, New Delhi. Presentation of the following studios: AGORA STUDIO of LEARNING CHAMPS Studio 2 - LEARNING ORGANIZATION Studio 3 - LEARNING ORGANIZATION Presented by Prof. Gupta. C: The Mature Project. Presented by Johannes Magenheim. D: The Cyber Teacher Studio. Presented by Bernard Cornu.
INFO 2.1 (10:00 - 11:30) Informatics, Programming and Problemsolving 2.1 chair: Sigrid Schubert  Aud 2
    39 Michael Weigend (DE): Applying Informatics Knowledge to Create 3D Worlds
Presenter: Weigend, Michael
    47 Nuno Gaspar (PT), Simão Sousa: A web-based host platform for pedagogical virtual machines
Presenter: Gaspar, Nuno
    88 Franciele Lewandowski (BR), Adriana Soares Pereira, Sandra Dutra Piovesan: The Development of Educational Games Supported by a Pedagogical Tutor Agent
Presenter: Piovesan, Sandra Dutra
INNO 2.1 (10:00 - 11:30) Innovation and creativity in schools 2.1 chair: Peer Stechert  Aud 1
    51 Andrew Fluck (AU), Mary Burston: Towards Transformation: AlwaysOn Students and Health Education
Presenter: Fluck, Andrew
    189 Alessandra Coelho (BR), Wânderson Assis, João Silva: The Scientific Initiation as an Instrument of Training for Future Researchers
Presenter: Assis, Wânderson
    96 Pieter Hogenbirk (NL), Peter van de Braak: ICT Action School Development at Helen Parkhurst Dalton School, part II
Presenter: Hogenbirk, Pieter
LAD 1.1 (10:00 - 11:30)  Aud 5
  A report on well-succeeded experiences on education in the context of MERCOSUL. Presenter: Leonardo Rosa (MEC)
LLL 1.1 (10:00 - 11:30) Learners and Lifelong Learning 1.1 chair: Jan Wibe  Aud 4
    8 Arthur Tatnall (AU), Stephen Burgess: Evolution of Information Systems Curriculum in an Australian University over the Last Twenty-Five Years
Presenter: Tatnall, Arthur
    80 Sergio Ochoa (CL), Cesar Collazos, Gabriel Bravo, Andres Neyem, Luis Guerrero, Emilio Ormeño: A computational tool for supporting the evaluation as a mechanism to improve learning
Presenter: Collazos, Cesar
    214 Andrea Filatro (BR), Stela Filatro: Contributions of instructional design and Learning Design to pedagogical work organization
Presenter: Filatro, Andrea
NET 1.1 (10:00 - 11:30) Network and Collaboration 1.1 chair: Raymond Morel  Aud 3
    27 Patricia Alejandra Behar (BR), Alexandra Lorandi Macedo, Paula Caroline Schifino Jardim Passos, Jaire Ederson Passos: Collective Text Editor - a New Interface Focused on Interaction Design
Presenter: Passos, Paula Caroline Schifino Jardim
    22 Ieda Santos (AE), Michael Hammond, Zenilde Durli, Shiao-Yuh Chou: Is There a Role for Social Networking Sites in Education?
Presenter: Santos, Ieda
    224 Gabriela da Silva Bulla (BR): ºit’s not correctº: collaborative pedagogical activities using computers may not be that easy
Presenter: Bulla, Gabriela
TEACH 2.1 (10:00 - 11:30) Teachers - teaching and the role of teachers 2.1 chair: Bert Zwaneveld  Room 1
    29 Claudia Rodrigues (BR), Cláudia Werner: Software Architecture Teaching: A Systematic Review
Presenter: Rodrigues, Claudia
    69 Christine Bescherer (DE), Christian Spannagel: Design Patterns for the Use of Technology in Introductory Mathematics Tutorials
Presenter: Bescherer, Christine
    219 Luiz Dourado Dias Junior (BR), Benedito Ferreira: (Re) constructing teaching practices: - discussing mediated by technology favoring search for better education.
Presenter: Dias Junior, Luiz Dourado
92 (11:30 - 11:45) Coffee / Tea Break  
(11:45 - 12:45) Epison's Workshop  Aud 2
INNO 2.2 (11:45 - 12:45) Innovation and creativity in schools 2.2 chair: Peter Waker  Aud 1
    195 Marcio Morais (BR), Francisco Melo, Felipe Brandao: A Internet como Dispositivo Potencializador didático na percepção dos professores das escolas públicas piauienses
Presenter: Morais, Marcio
    201 Rodrigo Schramm (BR), Helena de Souza Nunes: MAaV – an appliance for Adult Musicalization
Presenter: Schramm, Rodrigo
    272 Ana-Paula Correia (US), Connie Hargrave, Patricia Leigh, Clyciane Michelini, Dale Niederhauser, Denise Schmidt, Ann Thompson: The Making of an Online Masters Program in the North American Context
Presenter: Correia, Ana-Paula
    119 Wolfgang Seper (AT): eee-pc@school - Netbooks as Tools For Primary Education
Presenter: Seper, Wolfgang
INNOVATION PANEL 1 (11:45 - 12:45) ICT bridges the gap between formal and informal learning chair: Pieter Hogenbirk  Aud 7
  Panellists Robert Munro, (UK - Scotland) Wing Lai (New Zealand) Mary Webb (UK) Marta Turcsanyi-Szabo Chair: Pieter Hogenbirk, Netherlands
    97 Pieter Hogenbirk (NL): ICT bridges the gap between formal and informal learning
Presenter: Hogenbirk, Pieter
LLL 2.2 (11:45 - 12:45) Learners and Lifelong Learning 2.2 chair: Mikko Ruohonen  Aud 4
    289 Theo Bondolfi (CH), Raphael Rousseau: About ePortfolios, ICT fluency and the Web2.0 New Deal.
Presenter: Bondolfi, Theo
    100 Ian Douglas (US), Ian Douglas : An Ethnographic Study of Individual Learning Content Management
Presenter: Douglas, Ian
TC Eduq 2.b (11:45 - 12:00) Teacher's Course - Eduquito: AVA com ferramentas acessíveis para Inclusão Digital  Lab 1
  Profª. Lucila Santarosa - PGIE/UFRGS, Prof. Lourenço Basso - PGIE/UFRGS, Prof. Jean Cheiran - PGIE/UFRGS, Profª. Soraya Hossain - PGIE/UFRGS
TC Imag 1.b (11:45 - 13:00) Teacher's Course - A imagem digital online como meio de aprendizagens: projeto Aprendi  Lab 4
  Profª. Maria Cristina V. Biazus - PGIE/UFRGS
TC Info 2.b (11:45 - 13:00) Teacher's Course - Informática na Educação fundamental com Pandorga GNU/Linux e Software Livre  Lab 3
  Prof. Rainer Krüger - RKrüger Tecnologia da Informação
TC Prat 2.b (11:45 - 13:00) Teacher's Course - Práticas Pedagógicas para Ciberinfância  Lab 2
  Prof. Patricia Behar - PGIE/UFRGS
WS 2.1 (11:45 - 12:45) Workshop 2.1 chair: Maureen Haldane  Lab 5
    181 Ralf Romeike (DE): Creative Teaching and Learning in Computer Science – Getting Started with Scratch
Presenter: Romeike, Ralf
WS 2.2 (11:45 - 12:45) Workshop 2.2 chair: Ana Carvalho  Aud 3
  Alan Costa - "Videogames in Class"
80 (12:45 - 13:45) Lunch  
(13:45 - 15:15) Itamaraty's Workshop  Aud 6
  Title: International Cooperation on ICTs: the role of Itamaraty
Presenter: Felipe Costi Santarosa
61 (13:45 - 17:00) Symposium: Current and Future Issues in Research into ICT in Education chair: Mary Webb  Aud 7
    102 Margaret Cox (GB), Andrew Fluck, Mary Webb, Peter Twining, Rosa Maria Bottino: Symposium: Current and Future Issues in Research into ICT in Education
Presenter: all authors will present, all authors will present
INFO 2.2 (13:45 - 15:15) Informatics, Programming and Problemsolving 2.2 chair: Mike Kendall  Aud 2
    56 Michael Weigend (DE): State- and Data-Oriented Models in Program Visualization
Presenter: Weigend, Michael
    76 Valentina Dagiene (LT): Supporting Computer Science Education through Competitions
Presenter: Dagiene, Valentina
    104 Adilson Vahldick (BR), André Luis Alice Raabe: Infrastructure for Development of Intelligent Learning Environments that Manage SCORM Content
Presenter: Raabe, André Luis Alice
INNO 2.3 (13:45 - 15:15) Innovation and creativity in schools 2.3 chair: Elizabeth Stacey  Aud 1
    64 Carla Beatris Valentini (BR), Claudia Alquati Bisol, Cristiane Dalla Santa: Software Junctus: Joining Sign Language and Alphabetical Writing
Presenter: Valentini, Carla
    220 Ana Maria Ponzio de Azevedo (BR), Maria Isabel Timm, Helena , Hubert Silva, Carolina Sturm Trindade, Adriana Bos-Mikich, Roberto C. Thaddeu: Computer-mediated technology and its impact on health-related education
Presenter: Ponzio de Azevedo, Ana Maria
    244 Jesús Jiménez-Molotla (MX), Alessio Gutiérrez-Gómez, Ana Isabel Sacristan: Pyramids in Logo - A School Project in “Search” of the Fourth Dimension
Presenter: Sacristan, Ana Isabel
LLL 1.3 (13:45 - 15:15) Learners and Lifelong Learning 1.3 chair: Anna Kristjansdottir  Aud 4
    12 Annelise Kachelhoffer (NZ), Myint Swe Khine, - -: Bridging the Digital Divide, aiming to become Lifelong Learners
Presenter: Kachelhoffer, Annelise
    110 Anders Eklöf (SE), Lars-Erik Nilsson, Peter Svensson: So I sat down with my mother - Pupils’ independence in the context of doing school related project work
Presenter: Eklöf, Anders
    13 Patricia Alejandra Behar (BR): Distance education and paradigmatic changes: a new way of looking at them through pedagogical models
Presenter: Behar, Patricia Alejandra
NET 1.2 (13:45 - 15:15) Network and Collaboration 1.2 chair: Ruth Geer  Aud 3
    40 Joberto Martins (BR), Andre Santanché, Teresinha Quadros, Maria Carolina: From Curriculum to Multimedia Content Authoring, Production and Distribution - A Process Modeling Suitable for Distance Learning Courses
Presenter: Martins, Joberto
    42 Gerd Kortemeyer (US), Emerson Cruz: An Open-Source Learning Content Management and Assessment System
Presenter: Kortemeyer, Gerd
    205 Tobias Nelkner (DE), Johannes Magenheim, Wolfgang Reinhardt: PLME as a Cognitive Tool for Knowledge Achievement and Informal Learning
Presenter: Nelkner, Tobias
TEACH 2.2 (13:45 - 15:15) Teachers - teaching and the role of teachers 2.2 chair: Raul Wazlawick  Room 1
    117 Milan Moravcik (SK), Janka Pekarova, Ivan Kalas: Digital Technologies at Preschool - Class Scenarios
Presenter: Kalas, Ivan
    235 Maria Helena Menegotto Pozenato (BR): Production of Summaries in Distance Learning - The Summary Street Software for Foreign Language Speakers
Presenter: Menegotto Pozenato, Maria Helena
    278 Andressa Sasaki Vasques Pacheco (BR), Kelly Cristina Benetti Tonani Tosta, Pedro Antonio de Melo, Marina Keyko Nakayama, Fernando José Spanhol, Maurício Rissi, Humberto Tonani Tosta, Marcos Baptista Lopez Dalmau: Teaching practice in the Distance Education: an analysis of the competences required
Presenter: Tosta, Kelly Cristina Benetti Tonani
LAD 2 (14:00 - 15:00) Latin-American Day  Aud 5
  A Panel involving the Government and the Academic Community aiming to allow student mobility and accreditation of Computer Science curriculums inside Latin America. The participants will present the advantages of student mobility from a scientific, technological and economical viewpoint to the countries of Latin America, on short and long term. (Governmental and Non-Governmental Organizations)
TC Const 1.a (14:00 - 15:15) Teacher's Course - Construção de Espaços Virtuais para Aprendizagem  Lab 5
  Profª. Liliana Passerino - PGIE/UFRGS
TC Elab 2.a (14:00 - 15:15) Teacher's Course - Elaborando Materiais Educacionais para a Web  Lab 3
  Prof. Eliseo Reategui - PPGIE/UFRGS
TC Imag 2.a (14:00 - 15:15) Teacher's Course - A imagem digital online como meio de aprendizagens: projeto Aprendi  Lab 4
  Profª. Maria Cristina V. Biazus - PGIE/UFRGS
TC Mid 1.a (14:00 - 15:15) Teacher's Course - Mídias na Educação  Lab 1
  Profª. Liane Tarouco - PGIE/UFRGS
93 (15:15 - 15:30) Coffee / Tea Break  
(15:30 - 17:00) UNASUS and OPAS's WORKSHOP  Aud 6
  Presenter: Vinícius de Araújo Oliveira and José Jardines Mendez
INFO 2.3 (15:30 - 17:00) Informatics, Programming and Problemsolving 2.3 chair: Jan Wibe  Aud 2
    114 André Koscianski (BR), Elena Bini: Tackling the barriers in the learning of computer programming
Presenter: Koscianski, André
    276 Erika Nozawa (BR), Elaine Teixeira, Maria Costa, Elder Santos, Seiji Isotani, Alberto Júnior: Towards an Adaptive Learning Environment Supported by Ontologies
Presenter: Teixeira, Elaine
    82 Ivan Kalas (SK), Monika Tomcsanyiova: Students’ Attitude to Programming in Modern Informatics
Presenter: Kalas, Ivan
INNO 2.4 (15:30 - 17:00) Innovation and creativity in schools 2.4 chair: Raymond Morel  Aud 1
    141 Eric Sanchez (FR): Innovative teaching/learning with geotechnologies in secondary education
Presenter: Sanchez, Eric
    73 Valdemar Setzer (BR): A Critical View of the “One Laptop per Child” Project
Presenter: Setzer, Valdemar
    256 Marta Rosecler Bez (BR), Júlia Marques Carvalho da Silva, Elder Santos, Tiago Primo, Alexandro Bordignon: OBAA project: An approach to interoperable learning objects based on Web and digital television
Presenter: Silva, Júlia Marques Carvalho da
LAD 3 (15:30 - 16:45) Latin-American Day  Aud 5
  The participants will be divided into work-groups and each group will elaborate suggestions to make viable student mobility and the accreditation of Computer Science inside the context of the courses available on the MERCOSUL. Each work-group will present its suggestions in a written document.
LLL 1.4 (15:30 - 17:00) Learners and Lifelong Learning 1.4 chair: Johannes Magenheim  Aud 4
    20 Bent Andresen (DK): Adult learners and lifelong learning - The e-inclusion agenda
Presenter: Andresen, Bent
    124 Peter Serdyukov (US), Nataliya Serdyukova: Effective Communication in Online Learning
Presenter: Serdyukov, Peter
    106 Kirstin Schwidrowski (DE), Peer Stechert: Digital Inclusion by Fostering Informatics Competencies
Presenter: Stechert, Peer
NET 1.3 (15:30 - 17:30) Network and Collaboration 1.3 chair: Monique Grandbastien  Aud 3
    46 Lucila Santarosa (BR), Lourenço Basso: Multimedia Workshop: collective production in Learning Management Systems with the aim of PSN digital inclusion
Presenter: Basso, Lourenço
    232 Graziela Fatima Giacomazzo (BR), Almerinda Tereza Bianca Bez Batti Dias, Patricia Jantsch Fiuza, Elisa Netto Zanette, Cleusa Ribeiro dos Santos: Didactic-Pedagogical Collaborative and Interinstitutional Organization in DE Graduate Teaching
Presenter: Giacomazzo, Graziela Fatima
    267 Evrim Baran (US), Clyciane Michelini: Testing the OLPC (One Laptop per Child) XO-1 Interface with Children: A Usability Case Study
Presenter: Michelini, Clyciane
    208 Rafael Santiago (BR), André Raabe: LOP2P: Architecture for Institutional Learning Objects Sharing
Presenter: Santiago, Rafael
TC Const 1.b (15:30 - 18:00) Teacher's Course - Construção de Espaços Virtuais para Aprendizagem  Lab 5
  Profª. Liliana Passerino - PGIE/UFRGS
TC Elab 2.b (15:30 - 18:00) Teacher's Course - Elaborando Materiais Educacionais para a Web  Lab 3
  Prof. Eliseo Reategui - PPGIE/UFRGS
TC Imag 2.b (15:30 - 18:00) Teacher's Course - A imagem digital online como meio de aprendizagens: projeto Aprendi  Lab 4
  Profª. Maria Cristina V. Biazus - PGIE/UFRGS
TC Mid 1.b (15:30 - 18:00) Teacher's Course - Mídias na Educação  Lab 1
  Profª. Liane Tarouco - PGIE/UFRGS
TEACH 2.3 (15:30 - 17:00) Teachers - teaching and the role of teachers 2.3 chair: Tomás Ó Briain  Room 1
    71 Roberto-Márcio SANTOS, dos (BR), Jerônimo COURA SOBRINHO: COMPUTERS IN THE TEACHING OF ENGLISH AS A FOREIGN LANGUAGE - ACCESS TO THE DIVERSITY OF TEXTUAL GENRES AND LANGUAGE SKILLS
Presenter: SANTOS, dos, Roberto-Márcio
    242 Ingrid Kleist Clark Nunes (BR), Elena Maria Mallmann, Araci Hack Catapan, Doris Roncarelli: The meaningful potentiality of the Teaching-Learning Objects (T-LO) elaborated with the interactive tools: Lesson (Moodle module) and Articulate Presenter (authoring tool)
Presenter: Catapan, Araci Hack
    231 Elena Maria Mallmann (BR), Doris Roncarelli, Ingrid Kleist Clark Nunes, Araci Hack Catapan: Pedagogical Mediation and Virtual Environments of Teaching-Learning
Presenter: Catapan, Araci Hack
101 (17:00 - 18:00) WG x AGM   Meeting Room
LAD 4 (17:00 - 18:00) Latin-American Day  Aud 5
  A plenary meeting where groups will present their results followed by a discussion with all the participants. An editing committee will be chosen to produce a single document that will be sent to the Governments of the MERCOSUL.
(21:00 - 00:00) Happy Hour  
  Happy hour - Bangalô Pub

Wednesday, July 29th 2009

(09:00 - 10:00) Keynote - PhD Riichiro Mizoguchi chair: Bernard Cornu  Aud 7
  Title: "When Computer Understands Learning and Instructional Theories"
TC Eduq 3.a (09:00 - 11:30) Teacher's Course - Eduquito: AVA com ferramentas acessíveis para Inclusão Digital  Lab 1
  Profª. Lucila Santarosa - PGIE/UFRGS, Prof. Lourenço Basso - PGIE/UFRGS, Prof. Jean Cheiran - PGIE/UFRGS, Profª. Soraya Hossain - PGIE/UFRGS
TC Imag 3.a (09:00 - 11:30) Teacher's Course - A imagem digital online como meio de aprendizagens: projeto Aprendi  Lab 4
  Profª. Maria Cristina V. Biazus - PGIE/UFRGS
TC Prat 3.a (09:00 - 11:30) Teacher's Course - Práticas Pedagógicas para Ciberinfância  Lab 2
  Prof. Patricia Behar - PGIE/UFRGS
AGORA 4 (10:00 - 12:45) Workshop on creating studios for Learning Organisations.  Aud 6
  The aim of the workshop is to create studios on the the theme Learning Organisations. First one or two case studies will be presented. Then the participants will be divided in groups and work on constructing a studio. Tutors: Johannes Magenheim, Sindre Røsvik, Barbara Kedzierska and Raymond Morel.
INFO 3.1 (10:00 - 11:30) Informatics, Programming and Problemsolving 3.1 chair: Michael Weigend  Aud 2
    118 Matheus Lacorte Pietra (BR), Marcelo da Silva Hounsell, Avanilde Kemczinski: The Skills-Space Model for Educational Content Representation as a Software Realization
Presenter: Hounsell, Marcelo da Silva
    147 Christian Kollee (DE), Johannes Magenheim, Wolfgang Nelles, Thomas Rhode, Niclas Schaper, Sigrid Schubert, Peer Stechert: Computer Science Education and Key Competencies - Fostering Key Competencies in Secondary Education by achieving Modeling Competencies and System Comprehension in Informatics
Presenter: Rhode, Thomas
    284 Néstor Duque (CO), Demetrio Ovalle, Ricardo Silveira: ADAPTIVE VIRTUAL COURSES DEVELOPMENT BASED ON MULTI-AGENT SYSTEM APPROACH
Presenter: Duque, Néstor
INNO 3.1 (10:00 - 11:30) Innovation and creativity in schools 3.1 chair: Marta Turcsanyi-Szabo  Aud 1
    122 Clare McInerney (IE), Mike Hinchey, Eamonn McQuade: Investment in Information and Communication Technologies in the Irish Education Sector
Presenter: McInerney, Clare
    144 Henrique Santos (PT), Teresa Pereira, Celina Pinto Leão, Isabel Mendes, Filomena Soares: Streaming Contents and RSS Feed in a Pedagogical Environment
Presenter: Mendes, Isabel
    91 Daniel Nehme Müller (BR), Otto Lopes Braitback de Oliveira, Joelma Adriana Abrão Remião, Paloma Dias Silveira, Márcio André Rodrigues Martins, Margarete Axt: Virtual cities as a collaborative educational environment
Presenter: Nehme Müller, Daniel
LLL 2.1 (10:00 - 11:30) Learners and Lifelong Learning 2.1 chair: Arthur Tatnall  Aud 4
    57 Odette Radi (AU): Secondary school students’ English writing aided by spelling and grammar checkers
Presenter: Radi, Odette
    216 Monique Grandbastien (FR): A Competency-based Learning Resource Retrieval Process - The LUISA-UHP case-study
Presenter: Grandbastien, Monique
    133 JohnBarrie Thompson (GB), Helen Edwards: Preparing Graduate Students for Industry and Life Long Learning: - A Project Based Approach
Presenter: Thompson, JohnBarrie
NET 2.1 (10:00 - 11:30) Network and Collaboration 2.1 chair: Ernesto Cuadros-Vargas  Aud 3
    126 Alexandra Lorandi Macedo (BR), Eliseo Reategui, Alexandre Lorenzatti, Patricia Alejandra Behar: Using Text-Mining to Support the Evaluation of Texts Produced Collaboratively
Presenter: Reategui, Eliseo
    55 Leo Højsholt-Poulsen (DK), Tommy Byskov Lund: EdReNe – Educational Repositories Network
Presenter: Højsholt-Poulsen, Leo
    247 Cesar Nunes (BR), Diego Ferreyra, Márcia Lotito, Elena Garcia: Participatory Classification of Educational Resources
Presenter: Nunes, Cesar
Symposium B (10:00 - 12:45) Symposium: Challenges and dilemmas for lifelong learning in primary and secondary education  Aud 7
    38 Joke Voogt (NL), Kwok Wing Lai, Roumen Nikolov, Margaret Cox, Takashi Sakomoto, Fredric M. Litto , Gerald Knezek: Challenges and dilemmas for lifelong learning in primary and secondary education
Presenter: Knezek, Gerald
TEACH 3.1 (10:00 - 11:30) Teachers - teaching and the role of teachers 3.1 chair: Kwok-Wing Lai  Aud 5
    142 Mary Webb (GB): Technology in support of formative assessment in pedagogy
Presenter: Webb, Mary
    94 Simone Hack da Silva Koch (BR), Márcia C. P. Maciel, Liliana M. Passerino: The mediation in distance learning: possibilities of mapping the signs
Presenter: koch, Simone H. S.
    54 Rommel Lima (BR), Sergio Fialho: Introducing assessment into the teaching-learning process of Distance Education using discipline planning
Presenter: Lima, Rommel
Wise 6 - 1 (10:00 - 11:30) Wise 6  Room 1
  Paper
1) Ronald Dodge - Reaching Today’s Information Security Students
2) Johan van Niekerk - Using Bloom's Taxonomy for 3) Information Security Education
Natalia Miloslavskaya - Information Security Specialist Training on the Basis of ISO/IEC 27002
94 (11:30 - 11:45) Coffee / Tea Break  
(11:45 - 12:45) CISCO's Workshop  Aud 5
  Title: Educação no Século 21 – Fatores Chave de Sucesso e Experiência Mundial da Cisco Systems Presenter: Ricardo Santos
(11:45 - 12:45) Declaration 1 chair: Bernard Cornu  Meeting Room
(11:45 - 12:45) Compuware's Workshop  Aud 4
  Title: Uniface: 25 years of technology
DIG 2.1 (11:45 - 12:45) Digital Solidarity 2.1 chair: Ana Carvalho  Aud 1
    10 Marilia Amaral (BR), Aline Vasco, André Menolli: Use and Insertion of Computer Science as Support Tool in Basic Education
Presenter: Amaral, Marilia
    62 Heron Kazuhiro Oliveira Oyama (BR), Thelma Elita Colanzi Lopes, Lais Hissae Ito, Victor E. Fugita, Jucélia G. P. Fregoneis: Deleting Differences, Formatting Citizenship: A case of digital and social inclusion
Presenter: Oliveira Oyama, Heron Kazuhiro
    258 Robert Hancock (US), Becky Sue Parton: Virtual Worlds, International CMS Systems, and Digital Solidarity
Presenter: Hancock, Robert
    130 Gabriela da Silva (BR), Bianca Smith Pilla: Impacts of Telework in a Company of Agribusiness Sector
Presenter: Pilla, Bianca Smith
    135 Shinobu Hasegawa (JP), Youichi Tajima, Masato Matou, Kazuko Miyashita, Toshiya Ando: A Framework of Design Pattern for Distance Education System
Presenter: Hasegawa, Shinobu
INFO 3.2 (11:45 - 12:45) Informatics, Programming and Problemsolving 3.2 chair: Monique Grandbastien  Aud 2
    32 Rainer Otto Wilhelm Krüger (BR): Pandorga GNU/Linux, O Linux das Crianças
Presenter: Otto Wilhelm Krüger, Rainer
    193 Lenka Landryova (CZ), Marek Babiuch, David Fojtik: Challenges and Software Aspects in Engineering Education - Process Systems in Engineering Education
Presenter: Landryova, Lenka
    209 Ira Diethelm (DE), Stefan Moll: Energy Education and Computer Science
Presenter: Moll, Stefan
    87 Sandra Dutra Piovesan (BR), lsabel Dillmann Nunes, Adriana Soares Pereira: Virtual Reality Applied on the Formal Languages Discipline
Presenter: Piovesan, Sandra Dutra
Speeches (11:45 - 12:45) Speeches - MSc. Guilherme Canela Godoi  Aud 3
  MSc. Guilherme Canela Godoi - Communication and Information Coordinator, Brasilia National Office (UNESCO)
TC Eduq 3.b (11:45 - 12:00) Teacher's Course - Eduquito: AVA com ferramentas acessíveis para Inclusão Digital  Lab 1
  Profª. Lucila Santarosa - PGIE/UFRGS, Prof. Lourenço Basso - PGIE/UFRGS, Prof. Jean Cheiran - PGIE/UFRGS, Profª. Soraya Hossain - PGIE/UFRGS
TC Imag 3.b (11:45 - 13:00) Teacher's Course - A imagem digital online como meio de aprendizagens: projeto Aprendi  Lab 4
  Profª. Maria Cristina V. Biazus - PGIE/UFRGS
TC Prat 3.b (11:45 - 13:00) Teacher's Course - Práticas Pedagógicas para Ciberinfância  Lab 2
  Prof. Patricia Behar - PGIE/UFRGS
Wise 6 - 2 (11:45 - 12:45) Wise 6  Room 1
  Paper
1) Matt Bishop - INVITED PAPER - Some 'Secure Programming' Exercises for an Introductory Programming Class
2) Alan Davidson - A SWOT Analysis of Virtual Laboratories for Security Education
WS 3.1 (11:45 - 12:45) Workshop 3.1  Lab 5
    221 Maximira André (BR), Sérgio Franco: Collaboration and Network Construction in Education
Presenter: André, Maximira
82 (12:45 - 13:45) Lunch  
(13:45 - 15:15) SEC's Workshop  Lab2
  Título: Aluno Monitor (turma 1) Inscrições no Stande da SEC/RS
(13:45 - 15:15) IBM`s Workshop  Aud 7
  Title: IBM - Education for a Smarter Planet
Presentation: Katia Pessanha, Gerente de Alianças com Universidades na IBM Brasil
06 (13:45 - 18:00) Social Progamme  
  Tour options: 1 - Maria Fumaça (Steam Locomotive) 2 - Caminhos de Pedra (Stone Way - Italian immigrants) 3 - Vale dos Vinhedos (Vineyards Valley) 4 - Vale do Rio das Antas (Tapir River Valley)
TC Const 2.a (14:00 - 15:15) Teacher's Course - Construção de Espaços Virtuais para Aprendizagem  Lab 5
  Profª. Liliana Passerino - PGIE/UFRGS
TC Elab 3.a (14:00 - 15:15) Teacher's Course - Elaborando Materiais Educacionais para a Web  Lab 3
  Prof. Eliseo Reategui - PPGIE/UFRGS
TC Apre 2.a (14:00 - 15:15) Teacher's Course - O USO DA INFORMÁTICA EM SALA DE AULA: A APRENDIZAGEM FACILITADA  Lab 4
  Prof. Rute Favero
TC Mid 2.a (14:00 - 15:15) Teacher's Course - Mídias na Educação  Lab 1
  Profª. Liane Tarouco - PGIE/UFRGS
(15:30 - 17:00) SEC's Workshop  Lab2
  Título: Aluno Monitor (turma 2) Inscrições no Stande da SEC/RS
TC Const 2.b (15:30 - 18:00) Teacher's Course - Construção de Espaços Virtuais para Aprendizagem  Lab 5
  Profª. Liliana Passerino - PGIE/UFRGS
TC Elab 3.b (15:30 - 18:00) Teacher's Course - Elaborando Materiais Educacionais para a Web  Lab 3
  Prof. Eliseo Reategui - PPGIE/UFRGS
TC Apre 2.b (15:30 - 18:00) Teacher's Course - O USO DA INFORMÁTICA EM SALA DE AULA: A APRENDIZAGEM FACILITADA  Lab 4
  Prof. Rute Favero
TC Mid 2.b (15:30 - 18:00) Teacher's Course - Mídias na Educação  Lab 1
  Profª. Liane Tarouco - PGIE/UFRGS
08 (20:00 - 23:00) Conference Dinner  

Thursday, July 30th 2009

(09:00 - 10:00) Keynote - PhD Fredric Michael Litto chair: Valentina Dagiene  Aud 7
  Title: Some Academic `Crimes´ Committed in the Name of Distance Learning
TC Eduq 4.a (09:00 - 11:30) Teacher's Course - Eduquito: AVA com ferramentas acessíveis para Inclusão Digital  Lab 1
  Profª. Lucila Santarosa - PGIE/UFRGS, Prof. Lourenço Basso - PGIE/UFRGS, Prof. Jean Cheiran - PGIE/UFRGS, Profª. Soraya Hossain - PGIE/UFRGS
TC Info 3.a (09:00 - 11:30) Teacher's Course - Informática na Educação fundamental com Pandorga GNU/Linux e Software Livre  Lab 3
  Prof. Rainer Krüger - RKrüger Tecnologia da Informação
(10:00 - 12:45) Workshop Sanako  Lab 5
  Title: "Aulas Informatizadas a Favor do Ensino de Idiomas"
(10:00 - 12:45) SEC's Workshop  Lab 2
  Título: Sala de Aula Digital em Ação Inscrições no Stande da SEC/RS
INFO 4.1 (10:00 - 11:30) Informatics, Programming and Problemsolving 4.1 chair: Bent Andresen  Aud 2
    177 Alexandro Bordignon (BR), Adriano Simioni, Fernando Varella, Julio Toss, Maria Lúcia Barbosa, Valter Roesler: Mechanisms for interoperable content production among Web, Digital TV and Mobiles
Presenter: Bordignon, Alexandro
    213 Vinícius Gazzoli Rangel (BR), Walber Antonio Ramos Beltrame, Davidson Cury, Crediné Silva de Menezes: MOrFEu: Towards the Design of an Environment for Flexible Virtual Spaces Organization
Presenter: Gazzoli, Vinícius
    89 Jonas Vian (BR), Ricardo Azambuja Silveira, Renato Fileto: Proposal of a Multi-agent System for Indexing and Recovery applied to Learning Objects
Presenter: Vian, Jonas
INNO 4.1 (10:00 - 11:30) Innovation and creativity in schools 4.1 chair: Marta Turcsanyi-Szabo  Aud 1
    270 Haydée Pedraza (MX), Ana Nulia Cázares, Maricela Vélez: Expertise, attitudes and perception in psychology undergraduate using information and communication technologies
Presenter: Pedraza, Haydée
    128 Peter Micheuz (AT): E-Maturity and School Development. - When the Tail Wants to Wag the Dog.
Presenter: Micheuz, Peter
    93 Patrícia Scherer Bassani (BR), Patricia Behar: Evaluation in Virtual Learning Environments
Presenter: Scherer Bassani, Patrícia
ITS 1.1 (10:00 - 11:30) IT security in Academia 1.1 chair: Peter Waker  Aud 6
  WISE - The 6th World Conference on Information Security Education
    26 Sorene Assefa (ET), Prof. Basie Von Solms: An Information Security Reference Framework for e-Learning Management Systems (ISRFe-LMS)
Presenter: Assefa, Sorene
    149 Ronald Dodge (US), Steven Furnell, Louis Yngstrom: Information Technology - security, training, and support
Presenter: Dodge, Ronald
LLL 3.1 (10:00 - 11:30) Learners and Lifelong Learning 3.1 chair: Maureen Haldane  Aud 4
    174 Leonardo Moreira (BR), Jefferson Silva, José Damico, Rodrigo Almeida, Marcus Morais, Javam Machado: iVeLA - Internet Voice e-Learning Application
Presenter: Machado, Javam
    49 Catherine Fulford (US), Rachel Boulay: Technology Mentoring: Research Results Across Seven Campuses
Presenter: Fulford, Catherine
    151 Francisco Botelho (BR), Rosa Vicari: Evaluation of Distance Course Effectiveness – Exploring the Quality of Interactive Processes
Presenter: Vicari, Rosa
NET 3.1 (10:00 - 11:30) Network and Collaboration 3.1 chair: Gerald Futschek  Aud 3
    58 Ana-Paula Correia (US): Use of Technology in a Team-Based Course - How Perceptions of Conflict and Teamwork Relate to Technology Use?
Presenter: Correia, Ana-Paula
    78 Patricia de Sá Freire (BR), Aline Soares, Marina Nakayama, Andressa Pacheco, Fernando José Spanhol, Mauricio Rissi, Kelly Cristina Benetti: The Importance of Collaborative Groups for the Learning Process
Presenter: Benetti, Kelly Cristina
    81 Luis Guerrero (CL), Carlos Hurtado, Cesar Collazos: Designing and Supporting Collaborative Activities
Presenter: Guerrero, Luis
Symposium D (10:00 - 12:45) Symposium to Address the Decline in Computing Graduates in Many Countries  Aud. 7
    134 JohnBarrie Thompson (GB), Peter Wakwe: Symposium to Address the Decline in Computing Graduates in Many Countries
Presenter: Thompson, JohnBarrie
TEACH 4.1 (10:00 - 11:30) Teachers - teaching and the role of teachers 4.1 chair: Barbara Kedzierska  Aud 5
    162 Marcelo Eichler (BR), Gabriela Perry, José Claudio Del Pino: Jigo: a generative learning objects (GLO) for Science, Technology and Society (STS) studies.
Presenter: Eichler, Marcelo
    259 Gary Stager (US): A Constructionist Approach to Robotics
Presenter: Stager, Gary
    157 Marcos Alexandre Rose Silva (BR), Junia Coutinho Anacleto: A Culturally Contextualized Narrative Game for School Children in Developing Countries
Presenter: Anacleto, Junia Coutinho
96 (11:30 - 11:45) Coffee / Tea Break  
(11:45 - 12:45) Speeches - SMED and PROCEMPA  Aud 3
(11:45 - 12:45) Oi Futuro's Workshop  Aud 2
INNO 4.2 (11:45 - 12:45) Innovation and creativity in schools 4.2 chair: Ernesto Cuadros-Vargas  Aud 1
    249 Maria Teixeira (BR), Elmo Ferreira Júnior, Raimundo Oliveira, Ana Sardinha: A discussion about the use of Information and Communication Technologies in the teacher education: The experience of CEFET-MA
Presenter: Teixeira, Maria
    255 Helena de Souza Nunes (BR): PROLICENMUS: a Pioneering Model of Music Education over the Internet in Brazil
Presenter: Nunes, Helena de Souza
    260 Marta Voelcker (BR): Challenges on applying technology to transform Learning
Presenter: Voelcker, Marta
    74 Tomás Ó Briain (IE): A School of Fish inside and outside the classroom - Localising the National Curriculum in Environmental Studies
Presenter: Ó Briain, Tomás
TC Eduq 4.b (11:45 - 12:00) Teacher's Course - Eduquito: AVA com ferramentas acessíveis para Inclusão Digital  Lab 1
  Profª. Lucila Santarosa - PGIE/UFRGS, Prof. Lourenço Basso - PGIE/UFRGS, Prof. Jean Cheiran - PGIE/UFRGS, Profª. Soraya Hossain - PGIE/UFRGS
TC Info 3.b (11:45 - 13:00) Teacher's Course - Informática na Educação fundamental com Pandorga GNU/Linux e Software Livre  Lab 3
  Prof. Rainer Krüger - RKrüger Tecnologia da Informação
TEACH 4.2 (11:45 - 12:45) Teachers - teaching and the role of teachers 4.2 chair: Mike Kendall  Aud 5
    252 Juliana Danielle dos Reis Pereira (BR), José Wilson Costa: MOODLE, A TECHNOLOGICAL TOOL OF DISTANCE EDUCATION IN FAVOUR OF FACE-TO-FACE CLASSES.
Presenter: Pereira, Juliana
    194 Aparecido Fabiano Pinatti de Carvalho (IE), Junia Coutinho Anacleto, Vania Paula de Almeida Neris: PACO-T: A Computational Framework for Planning Cultural Contextualized Learning Activities by Using Common Sense
Presenter: Anacleto, Junia Coutinho
    275 Renate Schulz-Zander (DE), Birgit Eickelmann: Teacher Collaboration Concerning ICT-Use and its Essential Conditions
Presenter: Schulz-Zander, Renate
Wise 6 - 3 (11:45 - 12:45) Wise 6  Aud 6
  1) Lynette Drevin - Determinants of password security: some educational aspects
2) Steven Furnell - Improving Awareness of Social Engineering Attacks
WS 4.2 (11:45 - 12:45) Workshop 4.2  Lab 4
    211 Maria Paulina Assis (BR), Maria Elizabeth Bianconcini Almeida, Maria da Graça Moreira Silva, Monica Mandaji, Renata Aquino Ribeiro: Web 2.0 and Collaborative Tools in Educational - Possibilities of Use and Best Practices in Education
Presenter: Ribeiro, Renata Aquino
WS 4.3 (11:45 - 12:45) Workshop 4.3  Aud 4
    138 Guofeng wei (CN), Zujun Qin, Qi Chen: On Top-down Design and Bottom-up Construction of a Digitalized School - A Case Study Of Beijing national Day School
Presenter: Qin, Zujun
83 (12:45 - 13:45) Lunch  
(13:45 - 15:15) SEC's Workshop  Aud 7
  Presenter: Secretary of Education Mariza Abreu
(13:45 - 17:00) H-NET / Pró-África's Workshop  Aud 6
  Distance Learning and Collaborative Networks Environments for Health 1º H-NET anda Pró-África Workshop
(13:45 - 15:15) Declaration 2 chair: Bernard Cornu  Meeting Room
AGORA 5 (13:45 - 15:15) Günter Cyranek: "Transition of Community Multimedia Centres Towards Lifelong Learning chair: Johannes Magenheim  Room 1
INFO 4.2 (13:45 - 15:15) Informatics, Programming and Problemsolving 4.2 chair: Peter Micheuz  Aud 2
    182 Carine Webber (BR), Rodrigo Possamai: An Immune-based Approach to Evaluate Programming Learning
Presenter: Webber, Carine
    145 Yusuke Hayashi (JP), Seiji Isotani, Jacqueline Bourdeau, Riichiro Mizoguchi: Toward a Learning/Instruction Process Model for Facilitating the Instructional Design Cycle
Presenter: Hayashi, Yusuke
    120 Gerald Futschek (AT), Valentina Dagiene: A Contest on Informatics and Computer Fluency Attracts School Students to Learn Basic Technology Concepts
Presenter: Futschek, Gerald
INNO 4.3 (13:45 - 15:15) Innovation and creativity in schools 4.3 chair: Mikko Ruohonen  Aud 1
    116 Antonio Eduardo Kloc (BR), André Koscianski: Robotics: a pedagogical tool in the field of computing
Presenter: Koscianski, André
    137 Ruth Geer (AU): eTeachers and their impact on learning and teaching
Presenter: Geer, Ruth
    191 Doris Roncarelli (BR), Araci Hack Catapan: On the wings of icarus: rheomodus of pedagogical work
Presenter: Roncarelli, Doris
LLL 3.2 (13:45 - 15:15) Learners and Lifelong Learning 3.2 chair: Michael Weigend  Aud 4
    175 Geovália Oliveira Coelho (BR), Lucila Ishitani, Maria Augusta Nelson, Stefane Silva, Stela Pessoa, Andressa Faria: Enhancing Access to Learning Objects for Lifelong Learning
Presenter: Ishitani, Lucila
    60 Ulla Widmark (SE), Eeva Koroma: Learning design for creating lifelong learning organization
Presenter: Widmark and Koroma, Ulla and Eeva
    165 Bruce Elson (GB), Patricia Reynolds, Ardivan Amini, Ezra Burke, Craig Chapman: Advanced Networks in Dental Rich Online MEDiA (ANDROMEDA)
Presenter: Elson, Bruce
NET 3.2 (13:45 - 15:15) Network and Collaboration 3.2 chair: Kwok-Wing Lai  Aud 3
    140 Tiago Rios da Rocha (BR), Roberto Willrich, Renato Fileto, Said Tazi: Supporting Collaborative Learning Activities with a Digital Library and Annotations
Presenter: Fileto, Renato
    261 Germana Nobrega (BR), Fernanda Lima, Dayane Freire: Integrating the semantic wiki approach to face to face courses - A case study on theoretical computer science
Presenter: Lima, Fernanda
    86 Jennifer Masters (AU): Using Cultural Historical Activity Theory (CHAT) to Frame “SuperclubsPLUS”, an Online Social Network for Children
Presenter: Masters, Jennifer
Wise 6 - 4 (13:45 - 15:15) Wise 6  Room 1
  1) Lynn Futcher - A Risk-Based Approach to Formalise Information Security Requirements for Software Development
2) Stewart Kowalski - Two Case Studies in Using Chatbots for Security Training
3) Erik Hjelmas - Advancing Digital Forensics
TC Const 3.a (14:00 - 15:15) Teacher's Course - Construção de Espaços Virtuais para Aprendizagem  Lab 5
  Profª. Liliana Passerino - PGIE/UFRGS
TC Apre 3.a (14:00 - 15:15) Teacher's Course - O USO DA INFORMÁTICA EM SALA DE AULA: A APRENDIZAGEM FACILITADA  Lab 4
  Prof. Rute Favero
TC Mid 3.a (14:00 - 15:15) Teacher's Course - Mídias na Educação  Lab 1
  Profª. Liane Tarouco - PGIE/UFRGS
97 (15:15 - 15:30) Coffee / Tea Break  
(15:30 - 17:30) WEBAULA's Workshop  Aud 5
  Presenter: Marcos Resende
65 (15:30 - 18:30) Symposium: Developing and Researching Personalised Learning with Haptics when Teaching with Online Media (PHANTOM): - methodological strategies and solutions for technological, curriculum and teaching challenges.  Aud 4
    262 Margaret Cox (GB), Jonathan San Diego, William Harwin, Patricia Reynolds, Tim Newton, Bruce Elson, Nairn Wilson, Jon Hindmarsh, Barry Quinn, Mark Woolford: Developing and Researching Personalised Learning with Haptics when Teaching with Online Media (PHANTOM): - methodological strategies and solutions for technological, curriculum and teaching challenges.
Presenter: Cox, Margaret
DEC 2.1 (15:30 - 17:00) Decision Making Strategies/Policy 2.1 chair: Ana Carvalho  Aud 2
    52 Aline Pereira Soares (BR), Marina Keiko Nakayama, Ricardo Azambuja Silveira, Andressa Sasaki Vasques Pacheco, Patricia Sá Freire, Kelly Cristina Benetti : Trust and Conflicts in Distance Learning Higher Education Courses Tutor Teams
Presenter: Benneti, Kelly
    263 Jason Brent Ellis (US), Carla Abreu-Ellis, Ashley Bissell, Kenneth Pelasky: Too far ahead of the curve: Ashland University’s decision to hold off on investing in virtual worlds.
Presenter: Ellis, Jason Brent
    92 Elsje Scott (ZA), Robert Brown, Jeffrey Pearce, Peter Weimann: Ensuring Success and Quality through the Use of Standards in Team Projects: Students’ Perceptions
Presenter: Scott, Elsje
ICS 1.1 (15:30 - 17:00) Interactive collaborative sessions  Aud 7
    125 Guilherme Ary Plonski (BR), Beatriz Leonel Scavazza, Angela Sprenger: Managing large-scale ICT and public education innovative programs
Presenter: Plonski, Guilherme Ary
INNO 4.4 (15:30 - 17:00) Innovation and creativity in schools 4.4 chair: Steve Wheeler  Aud 1
    217 Giorgio Valle (IT), Francesco Epifania: Digital VideoInteraction to enhance traditional teaching
Presenter: Valle, Giorgio
    150 Fábio Teixeira Franciscato (BR), Patric da Silva Ribeiro, Patricia Mariotto Mozzaquatro, Roseclea Duarte Medina: Assessment of virtual learning environments Moodle, TelEduc, and Tidia - Ae: a comparative study derived from students’ experiences in distance and traditional teaching
Presenter: Teixeira Franciscato, Fábio
    159 Valkiria Venancio (BR), Jorge Ferreira Franco, Ana Grasielle Dionisio Correa, Marcelo Knorich Zuffo, Roseli de Deus Lopes: Golden Material 3D: An Interactive Decimal Numerical System for Children
Presenter: Venancio, Valkiria
NET 3.3 (15:30 - 17:00) Network and Collaboration 3.3 chair: Arthur Tatnall  Aud 3
    170 Maria de Fatima Prado Lima (BR), Joel Luis Carbonera, Joao Luis Silva: A Semantic Annotation Tool for Educational Video Retrieval
Presenter: Silva, Joao Luis
    266 Vinícius Kern (BR), Osmar Possamai, Paulo Selig, Roberto Pacheco, Gilberto Souza, Sandro Rautenberg, Renata Lemos: Growing a Peer Review Culture among Graduate Students
Presenter: Kern, Vinícius
    109 Arnaud SIMEONE (FR), Jérôme ENEAU: Trust and credibility in an online computer-supported collaborative learning (CSCL) task.
Presenter: SIMEONE, Arnaud
TC Const 3.b (15:30 - 18:00) Teacher's Course - Construção de Espaços Virtuais para Aprendizagem  Lab 5
  Profª. Liliana Passerino - PGIE/UFRGS
TC Apre 3.b (15:30 - 18:00) Teacher's Course - O USO DA INFORMÁTICA EM SALA DE AULA: A APRENDIZAGEM FACILITADA  Lab 4
  Prof. Rute Favero
TC Mid 3.b (15:30 - 18:00) Teacher's Course - Mídias na Educação  Lab 1
  Profª. Liane Tarouco - PGIE/UFRGS
102 (17:00 - 18:00) WG x AGM   Meeting Room

Friday, July 31st 2009

(09:00 - 10:00) Microsoft`s Workshop  Aud 7
  Title: Microsoft Educational Programs
Presente: Walter Dias, Academic Coordinator, Microsoft Brazil
(10:00 - 11:30) Oi Futuro's Workshop  Aud 3
AGORA 6 (10:00 - 11:30) Lifelong Learning in TC 3 and IFIP.  Aud 6
  Panelists: Steve Wheeler (GB), Arthur Tatnall (AU), Monique Grandbastien (FR), Peter Serdyukov (US), Catherine Fulford (US), Jan Wibe (NO).
DEC 3.1 (10:00 - 11:30) Decision Making Strategies/Policy 3.1 chair: Raul Wazlawick  Aud 4
    68 Rossana Moura (BR), Tania Pinheiro: Digital Territories: a government strategy for digital inclusion in rural areas
Presenter: Pinheiro, Tania
    273 Gary Stager (US): Agency and Intentionality in Predicting the Learning Potential of a Computing Activity
Presenter: Stager, Gary
    41 Mikko Ruohonen (FI): Offshoring from Brazil - educational implications
Presenter: Ruohonen, Mikko
DIG 3.1 (10:00 - 11:30) Digital Solidarity 3.1 chair: Ivan Kalas  Aud 2
    239 Maria Rosangela Bez (BR), Sandra Portella Montardo, Liliana Maria Passerino: Digital Inclusion Challenge for People with Disabilities: - Analyzing Accessibility in Blogs
Presenter: Montardo, Sandra Portella
    108 teresa castro (PT): Holography: a possible shift in a qualitative assisted education?
Presenter: castro, teresa
INNO 5.1 (10:00 - 11:30) Innovation and creativity in schools 5.1 chair: Peer Stechert  Aud 1
    210 Sebastian A. Weiß (DE), Johannes Zylka, Wolfgang Müller: About the Application of a Next-Generation Interactive Whiteboard to Teacher Education
Presenter: Weiß, Sebastian A.
    63 Patrícia Scherer Bassani (BR), Claudio de Lima, Vagner Lahude: Interactions in the discussion forum - a study about virtual learning communities
Presenter: Scherer Bassani, Patrícia
LLL 4.1 (10:00 - 11:30) Learners and Lifelong Learning 4.1 chair: Sigrid Schubert  Aud 7
    77 Carla Abreu-Ellis (US), Jason Brent Ellis: Scaffolding for success in e-learning: Self-regulation of the online learner using the LASSI inventory.
Presenter: Abreu-Ellis, Carla
    148 Peter Twining (GB), Anna Peachey: Open Virtual Worlds As Pedagogical Research Tools - Learning from the Schome Park Programme
Presenter: Twining, Peter
    277 Andressa Sasaki Vasques Pacheco (BR), Kelly Cristina Benetti Tonani Tosta, Pedro Antônio de Melo, Marina Keyko Nakayama, Fernando José Spanhol, Maurício Rissi, Humberto Tonani Tosta, Aline Pereira Soares, Patrícia de Sá Freire: Factors Influencing the Dropout in the Distance Graduate Courses
Presenter: Tosta, Kelly Cristina Benetti Tonani
TEACH 5.1 (10:00 - 11:30) Teachers - teaching and the role of teachers 5.1 chair: Tomás Ó Briain  Aud 5
    199 Helika Chikuchi (BR), Eduardo Kimura, Gabriel Gerber Hornink, Eduardo Galembeck: The Use of a Digital Library of Science (BDC) by High School Biology Teachers
Presenter: Gerber Hornink, Gabriel
    179 Eva Dakich (AU): Teachers’ perceptions about the barriers and catalysts for effective practices with ICT in primary schools
Presenter: Dakich, Eva
    274 Shaun Nykvist (AU): A Malaysian tale: Pre-service teacher education and ICT Integration for a better world
Presenter: Nykvist, Shaun
98 (11:30 - 11:45) Coffee / Tea Break  
(11:45 - 12:45) Speeches - Pandorga  Aud 1
  Title: Laucnhing of Pandora GNU/Linux on Portal Software Publico brasileiro
Presenter: Rainer Krüger, Francine Krüger, Representatives of Secretary of Logistics and Information Technology of the Ministry of Planning.
DEM 1 (11:45 - 12:45) Demonstration INNO 1 chair: Marta Turcsanyi-Szabo  Aud 3
    37 Rodrigo Takase (BR), Eduardo Galembeck, Gabriel Hornink: Odysseia: A Tool for Authoring Educational Adventure Games
Presenter: Takase, Rodrigo
    230 Eduardo Galembeck (BR), Eduardo Kenji Kimura, Gabriel Gerber Hornink: GPK: A collaborative work environment to authoring, management and publication of educational content
Presenter: Gerber Hornink, Gabriel
DEM 2 (11:45 - 12:45) Demonstration INNO 2 chair: Ruth Geer  Aud 4
    66 Erisvaldo Saraiva Jr (BR), Liliane Machado, Ronei Moraes, Rogeria Rego: GeoplanoMob: an educational mobile game for Mathematics
Presenter: Saraiva Jr, Erisvaldo
    31 Becky Sue Parton (US), Robert Hancock: It CAN be a Small World After All: Physical and Digital Media Connect to Support Cross-Cultural Exposure
Presenter: Parton, Becky Sue
DEM 3 (11:45 - 12:45) Demonstration INFO 3 chair: Gerald Futschek  Aud 5
    155 Julian Moreno (CO), Demetrio Ovalle, Jovani Jimenez: CIA: Framework for the creation and management of Adaptive Intelligent Courses
Presenter: Moreno, Julian
    187 Wânderson Assis (BR), Alessandra Coelho, Edson Patané, Fábio Lima: A Data Acquisition System Used in Didactic Experiences on Control System for Engineering Courses
Presenter: Assis, Wânderson
INNOVATION PANEL 2 (11:45 - 12:45) PANEL: Squeak Etoys through multy perspectives  Aud 7
  The panel: Ohshima, Yoshiki [BR] and Scott Wallace [US] and Kathleen Harness [US] and Timothy Falconer [US] and Marta Voelcker [BR] and Bruno Sperb [BR will gather experts from different countries and areas of knowledge covering different perspectives to present Etoys as: rich media authoring environment situated inside the history of Information Technology for Education; explanation in terms of technological novelty and relevance to be used in almost any personal computer including educational laptops like XO; Etoys and children; and active Etoys communities around the world;
    265 Yoshiki Ohshima (BR), Scott Wallace, Kathleen Harness, Timothy Falconer, Marta Voelcker, Bruno Sperb: Squeak Etoys through multy perspectives
Presenter: Ohshima, Yoshiki
WS 4.1 (11:45 - 12:45) Workshop 4.1  Aud 2
    186 JohnBarrie Thompson (GB), Arthur Tatnall: Proposed Workshop: The Roles of Student Projects and Work Experience in Vocational Education at Undergraduate and Taught Postgraduate Levels
Presenter: Thompson, JohnBarrie
09 (12:45 - 13:30) Closing Session chair: Sindre Røsvik  Aud 7