login as:
password:


 
Conference Program [print] [?]

time format: [24 hours] [12 hours AM/PM]

Monday, July 7th 2008

Opening Session (09:00 - 09:30) chair: Zoraini Wati Abas  
Keynote 1 (09:30 - 10:30) AGORA Keynote chair: Sigrid Schubert  
    33 Jan Wibe (NO): The AGORA Approach
Presenter: Wibe, Jan
Break 1 (10:30 - 10:50) Break  
AGORA Session 1 (10:50 - 12:30) Briding Digitial Divide By Means Of ICT In Secondary Education chair: Johannes Magenheim  
    46 Elham Arabi (MY): Best Practices in ICT Empowering Pre-Service Teachers
Presenter: Arabi, Elham
    47 Harvinder Kaur (MY): Lifelong Learning Skills: ICT & Information Literacy
Presenter: Kaur, Harvinder
    48 Paolo Rocchi (IT): Introductory Lessons Crossing Multiple Perspectives on Computing
Presenter: Rocchi, Paolo
    49 Purushothaman Ravichandran (MY): Bridging The Digital Divide Using Web-tools In Malaysian Secondary Schools
Presenter: Ravichandran, Purushothaman
Full Paper 1 (10:50 - 11:40) New professional skills of teachers chair: Ira Diethelm  
    30 Thomas Ryberg (DK), Lone Dirckinck-Holmfeld: Patchworking and Power Users – a Novel Approach to Understand Learning?
Presenter: Ryberg, Thomas
    4 Michael Weigend (DE): How to Tell a Joke - Modelling Communication in Informatics Classes
Presenter: Weigend, Michael
Workshop 1 (10:50 - 12:30) Integrated informatics curriculum chair: Pieter Hogenbirk  
Workshop 2 (10:50 - 12:30) Discovery learning chair: Stefan Freischlad  
Full Paper 2 (11:40 - 12:30) Social networking web 2.0 applications chair: Andreas Schwill  
    22 Ana Carvalho (PT), Adelina Moura, Sonia Cruz: Pedagogical Potentialities of Podcasts in Learning - reactions from K-12 to university students in Portugal
Presenter: Carvalho, Ana
    31 Andy Schär (CH): Storytelling for Students - Web 2.0 at School
Presenter: Schär, Andy
Lunch 1 (12:30 - 14:00) Lunch  
AGORA Session 2 (14:00 - 15:40) Collaborative Learning Strategies Against Digital Divide chair: Barbara Kedzierska  
    50 Norizan Abdul Razak (MY): Factors for the Success of the Telecenters As Agents to Brigde
Presenter: Razak, Norizan Abdul
    51 Ng Huey Zher (MY): (Personalised Learning) Weblog
Presenter: Zher, Ng Huey
    52 Ng Richard (MY): Online Discussion Forum: What tutors and learners do and how do they do it?
Presenter: Richard, Ng
    53 Sim Kim Lau (AU): Group work: learning scaffolding for the students
Presenter: Lau, Sim Kim
Full Paper 3 (14:00 - 14:50) Quality assurance of educational institutions chair: Michael Weigend  
    29 Pieter Hogenbirk (NL), Peter van de Braak: ICT Action School Development on the Basis of an Inspectorates Assessment
Presenter: Hogenbirk, Pieter
    21 Maria Carolina de Souza (BR), Joberto Martins, Teresinha Quadros: An Evaluation and Assessment Follow-up Infra-Structure Support for Large Scale Distance Learning Courses
Presenter: Martins, Joberto
Panel 1 (14:00 - 14:50) Informal learning in Second Life chair: Steve Wheeler  
Short Paper 1 (14:00 - 14:50) Advanced learning environments chair: Kwok-Wing Lai  
    13 Silvia Schreier (DE), Torsten Brinda: Re-engineering a learning environment for object-oriented modelling in secondary informatics education
Presenter: Schreier, Silvia
    2 Ludger Humbert (DE), Peter Micheuz: Mobile Programming—Enhance Teaching Informatics
Presenter: Micheuz, Peter
Full Paper 4 (14:50 - 15:40) New principles and methods chair: Peter Micheuz  
    19 Peer Stechert (DE): Combining Different Perspectives on Informatics Systems - A Case Study at Upper Secondary Level
Presenter: Stechert, Peer
    5 Ralf Romeike (DE): Student Teachers' Beliefs about Creativity in Computer Science
Presenter: Romeike, Ralf
Full Paper 5 (14:50 - 15:40) Students perspectives on learning environments chair: Thomas Ryberg  
    11 Ulrich Kiesmüller (DE), Torsten Brinda: Diagnosing problem solving strategies of programming novices in secondary education automatically?
Presenter: Brinda, Torsten
    17 Philippa Gerbic (NZ): The right blend in new learning environments: Student perspectives and a complementary framework. - -
Presenter: gerbic, philippa
Short Paper 2 (14:50 - 15:40) Teaching experiences chair: Jan Wibe  
    24 Natasa Grgurina (NL): High School Graduates’ Yearbook on CD-ROM: an Attempt at a Funky Project instead of just Boring Theory
Presenter: Grgurina, Natasa
    9 Renee Chew Shiun Yee (MY), Leow Fui Theng: A Pilot Test on Perception of e-learning in a Malaysian University: An International Students' Perspective
Presenter: Chew Shiun Yee, Renee
    27 Alnaaz Kassam (CA): Bridging the digital divide - Intercultural understanding and global activism across continents
Presenter: Kassam, Alnaaz
Break 2 (15:40 - 16:00) Break  
Keynote 2 (16:00 - 17:00) chair: Elizabeth Stacey  
    43 Ron Oliver (AU): Engaging learners in open learning and distance education: recognising the importance of good teaching
Presenter: Oliver, Ron
Panel 2 (17:00 - 17:50) AGORA Panel chair: Johannes Magenheim  
Open Meeting 1 (18:00 - 19:00) Open Annual Meeting WG 3.1  
Open Meeting 2 (18:00 - 19:00) Open Annual Meeting WG 3.6  

Tuesday, July 8th 2008

Keynote 3 (09:00 - 10:00) Malaysian commission of multimedia communication chair: Zoraini Wati Abas  
    60 Zamani Zakariah (MY): Changing the landscape of education through ICT
Presenter: Zakariah, Zamani
Full Paper 6 (10:10 - 11:00) Teachers' ICT competences chair: Alnaaz Kassam  
    14 Bert Zwaneveld (NL), Theo Bastiaens: ICT competences of the teacher - About supporting teaching processes with the use of ICT
Presenter: Zwaneveld, Bert
    32 Jedd Bartlett (NZ), Jenny Keeton, Norlizah bt Che Teh, Derek Wenmoth: The KPEC Project; building teacher capability in the use of learner-centred pedagogies and collaborative, ICT-supported learning environments.
Presenter: Bartlett, Jedd
Full Paper 7 (10:10 - 11:00) Community building strategies chair: Natasa Grgurina  
    42 Johannes Magenheim (DE): Developing the AGORA road map
Presenter: Magenheim, Johannes
    18 Kwok-Wing Lai (NZ), David Berg, Fiona McDonald: Establishing an online peer-support and mentoring community for international students - Some cultural and design considerations
Presenter: Lai, Kwok-Wing
Panel 3 (10:10 - 11:00) NET-generation among Malaysian Youth chair: Norizan Abdul Razak  
Break 3 (11:00 - 11:20) Break  
AGORA Session 3 (11:20 - 12:10) Methodology of Teaching and Learning Against Digital Divide chair: Jan Wibe  
    54 C. W. Lim (MY): The Launching and Implementation of Outcome-Based Teaching and Learning (OBTL) in City University of Hong Kong
Presenter: Lim, C. W.
    55 Siaw Nyuk Hiong (MY): Integrating Project-based Learning (PBL) model with Iterative Enhancement Methodology
Presenter: Hiong, Siaw Nyuk
Full Paper 10 (11:20 - 12:10) Teaching and learning strategies chair: Jan Wibe  
    15 Stefan Freischlad (DE): Knowledge Networks for Internetworking in the Process of Course Design
Presenter: Freischlad, Stefan
    16 Bernhard Wiesner (DE), Torsten Brinda: Using Robots as Teaching Aids in Early Secondary Informatics Education
Presenter: Brinda, Torsten
Full Paper 8 (11:20 - 12:10) Knowledge achievement chair: Pieter Hogenbirk  
    23 Kirstin Schwidrowski (DE): A Catalogue of Exercise Classes for Internetworking
Presenter: Schwidrowski, Kirstin
    25 Peter Micheuz (AT): E-Readiness in Austrian Schools - From Theory and Visions to Practice and Reality
Presenter: Micheuz, Peter
Full Paper 9 (11:20 - 12:10) Active learning models chair: Peter van de Braak  
    10 Kirsten Schlüter (DE), Torsten Brinda: From exercise characteristics to competence dimensions – exemplified by theoretical computer science in secondary education
Presenter: Brinda, Torsten
    26 Ira Diethelm (DE), Leif Geiger, Albert Zündorf: What's a Good Model and How to Teach It? - Introducing object oriented modeling using scenarios
Presenter: Diethelm, Ira
Lunch 2 (12:10 - 14:00) Lunch  
AGORA Session 4 (14:00 - 15:40) Lifelong Learning in Higher And Further Education chair: R. Morel  
    56 Ramesh Rao (MY): Digital divide: Issues facing adult learners
Presenter: Rao, Ramesh
    57 Zaini Amir (MY): Integrating Mobile Wireless Technology in Higher Education for Life Long Learning
Presenter: Amir, Zaini
    58 Barbara Kedzierska (PL): E-learning in Lifelong Learning
Presenter: Kedzierska, Barbara
    59 Ryan Yang GUO (MY), Su Yan LEE: Merge with IT Industry Interests is vital for University IT Courses Success
Presenter: GUO, Ryan Yang
Full Paper 11 (14:00 - 14:50) Quality of e-learning systems chair: Kwok-Wing Lai  
    8 Christian Eibl (DE): E-Learning System Security
Presenter: Freischlad, Stefan
    35 Faaizah Shahbodin (MY), Halimah Badioze Zaman: Hybrid Problem Based Learning: C2HADAM Courseware Testing Result
Presenter: Shahbodin, Faaizah
Workshop 3 (14:00 - 15:40) Creative programming chair: Ralf Romeike  
Workshop 4 (14:00 - 15:40) Randomized algorithmic games chair: Andreas Schwill  
Full Paper 12 (14:50 - 15:40) Informal learning chair: Peer Stechert  
    7 Valentina Dagiene (LT): The BEBRAS Contest on Informatics and Computer Literacy – Students’ Drive to Science Education
Presenter: Dagiene, Valentina
    12 Elizabeth Stacey (AU): Coping with the cyberworld: - Student perspectives on cybersafe learning environments.
Presenter: Stacey, Elizabeth
Break 3a (15:40 - 16:00) Break  
Keynote 4 (16:00 - 17:00) chair: Zoraini Wati Abas  
    40 Katy Campbell (CA): Instructional Design for Global Citizenship: Stories from Practice
Presenter: Campbell, Katy
Conference Dinner (20:00 - 22:30)  

Wednesday, July 9th 2008

Focus Group A_1 (09:00 - 10:30) New learning environments chair: Torsten Brinda  
Focus Group B_1 (09:00 - 10:30) Best practice in ICT and youth empowerment chair: Elizabeth Stacey  
Focus Group C_1 (09:00 - 10:30) Digital divide and cultural understanding chair: Steve Wheeler  
Focus Group D_1 (09:00 - 10:30) Changing role of learners and teachers chair: Bert Zwaneveld  
Break 4 (10:30 - 10:50) Break  
Focus Group A_2 (10:50 - 12:30) New learning environments chair: Torsten Brinda  
Focus Group B_2 (10:50 - 12:30) Best practice in ICT and youth empowerment chair: Elizabeth Stacey  
Focus Group C_2 (10:50 - 12:30) Digital divide and cultural understanding chair: Steve Wheeler  
Focus Group D_2 (10:50 - 12:30) Changing role of learners and teachers chair: Bert Zwaneveld  
Lunch 3 (12:30 - 14:00) Lunch  
Presentation FG Questions (14:00 - 15:00) chair: Sigrid Schubert  
Break 5 (15:00 - 15:20) Break  
Focus Group A_3 (15:20 - 16:30) New learning environments chair: Torsten Brinda  
Focus Group B_3 (15:20 - 16:30) Best practice in ICT and youth empowerment chair: Elizabeth Stacey  
Focus Group C_3 (15:20 - 16:30) Digital divide and cultural understanding chair: Steve Wheeler  
Focus Group D_3 (15:20 - 16:30) Changing role of learners and teachers chair: Bert Zwaneveld  
Break 6 (16:30 - 16:50) Break  
Focus Group A_4 (16:50 - 18:00) New learning environments chair: Torsten Brinda  
Focus Group B_4 (16:50 - 18:00) Best practice in ICT and youth empowerment chair: Elizabeth Stacey  
Focus Group C_4 (16:50 - 18:00) Digital divide and cultural understanding chair: Steve Wheeler  
Focus Group D_4 (16:50 - 18:00) Changing role of learners and teachers chair: Bert Zwaneveld  
Marketplace (18:30 - 19:30)  

Thursday, July 10th 2008

Focus Group A_5 (09:00 - 10:30) New learning environments chair: Torsten Brinda  
Focus Group B_5 (09:00 - 10:30) Best practice in ICT and youth empowerment chair: Elizabeth Stacey  
Focus Group C_5 (09:00 - 10:30) Digital divide and cultural understanding chair: Steve Wheeler  
Focus Group D_5 (09:00 - 10:30) Changing role of learners and teachers chair: Bert Zwaneveld  
Break 7 (10:30 - 10:50) Break  
Focus Group A_6 (10:50 - 12:30) New learning environments chair: Torsten Brinda  
Focus Group B_6 (10:50 - 12:30) Best practice in ICT and youth empowerment chair: Elizabeth Stacey  
Focus Group C_6 (10:50 - 12:30) Digital divide and cultural understanding chair: Steve Wheeler  
Focus Group D_6 (10:50 - 12:30) Changing role of learners and teachers chair: Bert Zwaneveld  
Lunch 4 (12:30 - 14:00) Lunch  
Focus Group A_7 (14:00 - 15:30) New learning environments chair: Torsten Brinda  
Focus Group B_7 (14:00 - 15:30) Best practice in ICT and youth empowerment chair: Elizabeth Stacey  
Focus Group C_7 (14:00 - 15:30) Digital divide and cultural understanding chair: Steve Wheeler  
Focus Group D_7 (14:00 - 15:30) Changing role of learners and teachers chair: Bert Zwaneveld  
Break 8 (15:30 - 15:50) Break  
Focus Group A_8 (15:50 - 16:50) New learning environments chair: Torsten Brinda  
Focus Group B_8 (15:50 - 16:50) Best practice in ICT and youth empowerment chair: Ralf Romeike  
Focus Group C_8 (15:50 - 16:50) Digital divide and cultural understanding chair: Steve Wheeler  
Focus Group D_8 (15:50 - 16:50) Changing role of learners and teachers chair: Bert Zwaneveld  
Presentation FG Results (17:00 - 18:00) chair: Sigrid Schubert  
Closing Session (18:00 - 18:30) Closing chair: Zoraini Wati Abas  
Come Together (19:00 - 21:00) Come Together  

Friday, July 11th 2008

Excursion (08:00 - 21:00) Excursion